Atmel ATMEGA8-16PC
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Atmel ATMEGA8-16PC
Brand Name : Atmel
Model Number : ATMEGA8-16PC
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Rochester Electronics, LLC
Series : AVR® ATmega
CoreProcessor : AVR
CoreSize : 8-Bit
Speed : 16MHz
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
NumberofI/O : 23
ProgramMemorySize : 8KB (4K x 16)
ProgramMemoryType : FLASH
EEPROMSize : 512 x 8
RAMSize : 1K x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 4.5V ~ 5.5V
DataConverters : A/D 6x10b
OscillatorType : Internal
OperatingTemperature : 0°C ~ 70°C (TA)
MountingType : Through Hole
Package/Case : 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Contact Now
Atmel ATMEGA8-16PC IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Part.ATMEGA8-16PC
ManufactureAtmel
DescriptionIC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LFQFP
CoreAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz